Menu:

Architektura - Kované kování

Velké množství lidí má rádo jakousi standardní kvalitu, která je spojena s osvědčenými historickými modely kování. Není ani divu, jelikož mnohá kování jsou již z pohledu své výroby prověřená časem a jejich kvalita je nesporná. Vše již spočívá pouze ve vzhledu kování, který může být různý. Všechno záleží na tom, jaký vkus má ten či oný člověk a pro jakou variantu kování se rozhodne.

Pokud bychom měli zmínit některý oblíbený typ kování, tak zjistíme, že spousta lidí volí klasické moderní kování, které je z pohledu poměru ceny a kvality naprosto skvělou volbou. Když si ale člověk chce zvolit kování, které bude poněkud méně ortodoxní, tak musí logicky připlatit poměrně slušnou finanční částku. To ale pochopitelně mnohým lidem nevadí a volí kování, jež je z pohledu své vizáže hodně neotřelé a zajímavé.

Typickým příkladem takovéhoto kování je pochopitelně kované kování. Jedná se o kování, které je zhotoveno ručním kováním určité části kovu, ze kterého vznikají klasické kování, která obsahují jak zámkové části, tak i kliky. Z drtivé většiny jde pochopitelně zejména o takzvané štítové kování, tedy o kování, kdy jsou v sobě jak zámková část, tak i samotná část kliková. Je samozřejmě možné takovýmto způsobem nechat zhotovit také rozetové kování, tedy kování s nespolečnými částmi, nicméně tato varianta je poměrně ne příliš volenou jak z hlediska ceny, tak i z pohledu samotného vzhledu kování, který by také nebyl zrovna ideální. Kované kování je skvělou volbou jak pro exteriérové, tak i pro interiérové dveře, takže není problém jej volit prakticky kamkoli. Ideální jsou ovšem exteriérové dveře, které se vyznačují zejména hodně masivním typem štítu.

Kované kování je možné využít i u interiérových dveří, nicméně na omak je poměrně studené, takže jej spousta lidí volí spíše na venkovní dveře v doplnění o další kované prvky. Když bychom měli vybrat nějaké konkrétní dveřní kování, tak je možné jmenovat třeba kování značky Konstanz, které je vyrobené z velmi kvalitní ušlechtilé oceli a je možné se na něj bez větších problémů spolehnout. Z hlediska využití se toto kování instaluje jak do rodinných domů, tak ale také třeba na chalupy anebo chaty. Hezky vypadá toto kování i na brankách a také třeba na různých kůlnách. Designové provedení kovaného kování je možné pochopitelně konzultovat se samotným výrobcem. Dobré je si přímo vybrat přesný typ tohoto kování dle svého přání.   

28. 09. 2011