Menu:

Kování na skládací dveře

Pokud rekonstruujete byt či dům, jistě dříve nebo později narazíte na otázku, jaké si pořídit dveře. Volba samotných dveří zřejmě nebude jednoduchá, protože se bude jednat o markantní součást celé koncepce bytu. Pořídit tedy dveře prosklené, dřevěné, skládací nebo posuvné? To všechno budou otázky, které je třeba si položit a odpověď na ně nás bude provázet při každém jednoduchém procházení bytem či návštěvě koupelny. Dalším drobným detailem, který ale bude stát za povšimnutí, je dveřní kování. Jedná se o maličkost, která však může v celkovém pohledu na přestavěný byt působit jako pověstná třešnička na dortu.

Dveře samotné stojí určitě za zvážení a v dnešní době se nabízí spousta kreativních řešení, jak dveře do prostoru umístit, jaké zvolit zárubně nebo jaké zvolit samotné dveře. Jak již bylo zmíněno, můžeme vybírat z několika druhů dveří a jistě budeme limitováni prostorem, který je nám v rámci celého bytu nabídnut k využití. To znamená, že pokud rekonstruujeme rodinný dům, můžeme si vybrat v podstatě jakékoliv dveře. Dveře mohou být veliké, vyžadující široký manévrovací prostor, nebo dokonce dvoukřídlé, které opticky místnost propojí například s kuchyní. Každé dveře by měly mít pěkné kování. Pokud ale přestavujeme malý byt, zejména v panelových domech, je třeba najít co nejlepší řešení dveří, které nejen, že budou plnit svůj účel, ale navíc nebudou příliš náročné na prostor. Zajímavým řešením posledních let jsou takzvané zásuvné dveře, které k plnému otevření využívají stavební pouzdra. Tato pouzdra jsou zabudována přímo v příčce, která odděluje jednotlivé místnosti a dveře se tak otevírají do prostoru, který by v případě jiných dveří nebyl dostupný ani při dveřích zavřených. To tedy znamená, že nám umožňují využít prostor, který nelze využít žádným jiným způsobem.

Poslední volbou při přestavbě je maličkost, která se téměř vyrovná kování, ale na celkovém dojmu z bytu má značnou část. Nejedná se o nic většího, než samotné kliky. Ty jsou sice opravdovou maličkostí, ale při každé návštěvě či průchodu bytem jsou to právě kliky, které nám projdou rukama, a právě těch si zřejmě při prvním pohledu na dveře všimneme nejvíc. Správná klika samo sebou dobře padne do ruky, příjemně a hlavně snadno se s ní otevírá a co se týče estetiky, tak velmi decentně doplňuje celkový image bytu. Není tedy třeba spěchat, ale s trpělivostí si vybrat správné kliky, protože u tohoto detailu zejména platí, že trpělivost přináší růže.

12. 12. 2011