Menu:

Rozetové kování

Dveře hrají v každém domě anebo bytě jednu z hlavních rolí, na kterou není možné zapomenout. Pokud se rozhodnete pro nějaké krásné dveře, tak bystě měli určitě dbát hned na několik základních aspektů, které je nutné brát v potaz při jejich kupování. V první řadě je zapotřebí myslet na to, jaké bude na dveřích kování, jelikož právě to je jakýmsi základem prakticky kterýchkoli dveří.

V současné době je nabídka kování velmi pestrá a je možné volit kování vyloženě dle přání jednotlivce. Spousta společností je dokonce schopna vytvořit kování jednak typově a jednak také přímo na míru. Záleží pochopitelně na koncovém zákazníkovi, který se rozhodne pro ten či onen typ kování. V současné době je hodně preferované třeba klasické kování štítové, nicméně zajímavou volbou je zcela jistě i rozetové kování, které se většinou používá spíše do interiéru, než do exteriérových míst. Rozetové kování vypadá velmi dobře a určitě nezkazí pohledu na interiér.

Jestliže bychom měli poukázat na hlavní charakteristiky rozetového kování, tak zjistíme, že se jedná o dveřní kování, které je jakoby rozděleno do dvou částí. Jde o část zámkovou a část klikovou. U klasického kování je pochopitelně také zapotřebí obou částí, nicméně zapotřebí je říct, že u rozetového kování jsou obě části striktně odděleny. Kliky ke dveřím prakticky s dalšími částmi kování nemají absolutně nic společného, takže je možné bez větších problémů při poškození koupit třeba pouze samotnou klikovou část anebo část zámkovou. Ta se ovšem poškodí spíše výjimečně. U kliky je pravděpodobnost poškození mnohem vyšší, a to zejména při neopatrné manipulaci s klikou samotnou.

Z hlediska využití je rozetové kování hodně multifunkční záležitostí a není problém jej využít prakticky v kterékoli části domu. Základem jsou pochopitelně dveře od chodeb, kde si kování tohoto typu určitě najde své místo a chodby perfektně oživí. Skutečnost je ovšem taková, že se jedná zejména o interiérové dveře. U venkovních vchodových dveří velmi těžko rozetové kování najde své uplatnění. Materiálově toto kování na dveře také uspokojí. Nejlevnější variantou jsou pochopitelně zejména kliky a zámkové části vyrobené z plastu. Jinak je ale možné volit klidně i třeba nerezovou variantu anebo kování z mosazi, které může být poněkud bytelnější a také kvalitnější. Mosaz určitě stojí z hlediska své výdrže za koupi. Plast je v tomto ohledu poněkud pozadu.       

29. 09. 2011